Internet prawdę ci powie… Sytuacja bardzo prosta: uczestniczę w projekcie, którego celem jest zacna inicjatywa przetłumaczenia po raz pierwszy na język polski antologii „Filokalia”, czyli zbioru pism duchowych z okresu między IV a XV wiekiem.. Jestem niezwykle dumny, że mogę brać udział w tym projekcie i dorzucić swoją cegiełkę w kreowanie czegoś nowego, czego jeszcze w Polsce nie zrobiono, a co już się dzieje.

Pokrótce cel jest jeden: przetłumaczenie z greki czterech tomów pism Ojców Pustyni i innych autorów monastycznych. Projekt rozłożony jest na 4 lata i aktualnie kończone są prace nad pierwszym tomem. Wokół całej akcji staramy się przygotowywać różnego rodzaju artykuły, wydawać publikacje związane z tematyką, jednym słowem, chcemy coś robić, aby temat nie zanikł i poszerzał swoje grono zainteresowanych, co jak do tej pory przynosi konkretne owoce.

Jak to zwykle bywa przy tak dużych przedsięwzięciach, potrzebne są środki materialne, dzięki którym będziemy mogli dokończyć nasze dzieło przetłumaczenia „Filokalii”. Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem samego pomysłu, czego efektem jest napływające wsparcie… Jest to o tyle ważny projekt, o ile jest to inicjatywa, która jednoczy Wschód i Zachód, oczywiście na poziomie duchowym, co i tak jest dużym krokiem do przodu.

Polak Polakowi nierówny

Przedstawiłem pokrótce, co i jak, teraz przechodzę do tego, co tak naprawdę chciałem napisać. Ze zbieraniem funduszy na tego typu projekty związane jest wysyłanie próśb o wsparcie, i w tej kwestii właściciele polskich firm dostarczyli mi naprawdę przedniej zabawy: pokazali, jak to być prawdziwym POLACZKIEM-przedsiębiorcą :)

Chyba logiczna jest sytuacja, kiedy ktoś posiadający firmę na swojej stronie internetowej udostępnia adres e-mail, tak bym ja, jako użytkownik – potencjalny klient – mógł napisać do niego wiadomość e-mail z zapytaniem o jakiejkolwiek treści. Okazuje się, że niektórzy tego nie rozumieją i wydaje im się, że ich adresy e-mail powinny być zastrzeżone.

Ile się naczytałem wyzwisk, przekleństw i różnego rodzaju epitetów. Dziwię się niezmiernie, że tacy właściciele firm mają czas na odpisywanie. Wychodzę z założenia, że jeżeli ktoś nie chce pozytywnie odpowiedzieć na prośbę o wsparcie, to zwyczajnie w świecie usuwa e-mail i koniec. Nie ma tematu, ale jak się okazuje, to nie takie proste w pewnych przypadkach. Postanowiłem zaprezentować moim Czytelnikom niektóre z wypowiedzi, które otrzymałem jako wiadomość zwrotną na prośbę wsparcia projektu „Filokalia”. Ciekawa sprawa: znany motyw rydzykowy i Episkopatu powtarza się w większości maili. Miłej lektury… (zachowałem oryginalną pisownię, jak widać, niektórzy nie potrafią nawet porządnie napisać e-maila).

 

Bardzo dziękuję za złożoną propozycję, ale nasz kościół jest tak bogaty, że nie potrzebuje chyba zwracać się o wsparcie do obywateli – chrześcijan. Uważam, że tego typu inicjatywy powinny być finansowane poprzez episkopat polski, a nie biednych obywateli.

SPIERDALAJ SPAMERSKA DZIWKO

NIEDOCZEKANIE abym dołożył choćby złamanego grosza aby banda zboczeńców pedałów i nierobów przez następne tysiąclecia pasożytniczo żyła sobie w luksusie i nadal mamiła ludzkość.

Może byście się za robotę wzięli zamiast zajmować się głupotami, mitami i spamowaniem. Do Rydzyka się zgłoście on sra pieniędzmi.

módlcie się sami i zbierajcie sobie kase z tac w kościołach, albo sprzedajcie kilka samochodów to się wam uzbiera

Pocałujcie mnie w d……

Jestem ateistą i tępie takie organizacjie zbrodnicze jaką jest kościół katolicki, który wymordował miliony niewinnych istnień ludzkich, doprowadził do upadku kilka cywilizacji, a Polske doprowadził do ciemnoty i zabobonu która stala sie chlewem wartykańskim, gdzie rozpasane pedofilskie klechy w imię jakiegoś boga który jest fanaberią bucowatych papieży o megalomańskich zapędach i ich opasłych sługusów, niszczą ludzką inteligencje i niezależność Wszystko co jest ludzkie w człowieku nie może być niszczone przez jakąkolwiek religie, katolicką , islam, judaizm. Człowiek rodzi się ateistą, wolną istotą, nie uzależnioną od czegoś co się nazywa bogiem.

proponuję zgłosić się do biskupa Ryczana-niech sprzeda Lexusa i wspomoże

Proponuję zwrócić się do Ojca Dyrektora, albo protektora kaczora

wypierdalać żebraki

Zgłoście się do Watykanu , oni mają największy budżet na świecie z ogłupiania ludzi !!!!.Proszę więcej nie przysyłać takich treści – następny przekręt , tak jak skorumpowany Caritas 5 razy więcej bierze niż niby oddaje potrzebującym.Weźcie się za uczciwą robotę tak jak normalny człowiek – najpierw zapewnia się środki a później realizuje projekt ale nie na zasadzie żebrania.WSTYD. NIE trafiliście na ciemnogród z tym do PIS-du.

Witam,mysle ze tutaj spokojnie moglby Panstwu pomóc Ojciec Rydzyk,ktory regularnie żebra pieniadze od emrerytow i moglby pokazac swoja „boska”dusze i wesprzec Wasza jakze wazna idee.

sami sie wspierajcie nieroby

nie sponsorujemy pedofilskiego kościoła wolimy dac na schronisko i nie zyczymy sobie zadnych durnych modlitw

NIE WSPIERAM PRJEKTOW NAJWIEKSZEJ SEKTY-KOSCIOLA KATOLICKIEGO….Z KAD PRZEKONANIE ZE WSZYSCY SA WAM ZYCZLIWI,…DZIALALNOSC KOSCIOLA KATOLICKIEGO POWINNA BYC NIELEGALNA!!!!!!!!!!!!

Jestem osobą niewierzącą i uważam że religia niepotrzebnie mąci wielu osobą w głowach, i powoduje wiele zła na świecie. Chętnie bym pomógł jak byście Państwo tworzyli coś pożytecznego, ale niestety tak nie jest, zajmujecie się bzdurami, i równie dobrze możecie napisać że odtwarzacie życiorys krewnych Bolka i Lolka.

Przyślij mi trochę pieniędzy, to też za Ciebie lub Was się pomodlę

Myślę że ktoś w partii PiS pomoże

FLOKALIAJCIE SIĘ NA WŁASNY RACHUNEK!!!!!!!!!!!!! Co to jakaś nowa sekta, czy coś innego????

czy mlion pln panstwu by pozwolil na jakies kroki?? sugeruje pierwszego z brzegu biskupa zapytac- on nawet nie odczuje glupiego milona a panstwu topenwie ulzy..

czego ty kurwa nie rozumiesz jestem wysłannikiem szatana i w dupie mam twoje przesłanie oby cię ogień piekielny zgwałcił i lucyfer cię wyruchał

A co mnie obchodzi wasze wymysły? szukajcie naiwnych gdzie indziej. Wasz zakłamany kościół i wasza wiara nie interesuje mnie. Żegnam Pieniądze daje wam rząd z naszych podatków a wy i tak nic nie robicie tylko jeszcze dziadujecie aby nabrać jeszcze więcej kasy.

projektnas nie interesuje , lepiej zgłaszac zapytania do proboszczów którzy majaduże wpływy od wiernych lub o.Rydzyka

Niech was Rydzyk finansuje

Chyba żartujecie!! Niech wam rydzyk od rządu kase załatwi!!

Nie chciałbym nic sugerować, ale może napisaliby Państwo do najwspanialszego w dziejach narodu, miłościwie nam panującego prezydenta Dudy lub do najprzewielebniejszego ojca Rydzyka. Ci wspaniali mężowie stanu, pełni wiary i chrześcijańskiego ducha z pewnością uczynią wszystko, aby wesprzeć tak ważne i wielkie przedsięwzięcie. Niech Was prowadzi Bóg wszechmogący, Duch Święty i Gwiazda Betlejemska.

Zwróćcie się do księdza Rydzyka – może z tych milionów, które przewala bez podatku i poza jakąkolwiek kontrolą trochę Wam odpali.

Szanowny Ojciec Rydzyk i Kuria, to dwie instytucje zainteresowane w 1000 %, no i oczywiście członkowie PIS-u, to już 3 instytucja zrzeszająca tylu członków, że nie potrzeba pisać gdzie indziej. Proszę zwrócić się do nich o wsparcie finansowe, nagrabili sporo, a i wypłaty mają większe.

 

Na szczęście nie ma aż tak wielu tego typu e-maili, jednak zjawisko występuje i ciągle mamy problem ze zrozumieniem, że w Kościele każda inicjatywa w większości przypadków finansuje się sama ze swojej działalności lub wsparcia osób świeckich. Dajmy spokój z poglądem, że Episkopat, a tym bardziej ojciec dyrektor, ma obowiązek finansowania, przestańmy żyć w jakiejś utopii i pogódźmy się z rzeczywistością.

Jedno jest pewne: to pokazuje jak bardzo kompleks rydzykowy zżera społeczeństwo, a co za tym idzie, potwierdza to tylko fakt, jak bardzo boli nas sukces kogoś innego niż my sami. Nadzieją są osoby, które trzeźwo patrzą na życie, bez przesadnej dewocji, jednak gdy jest coś ambitnego i rokującego, dlaczego nie włączyć się i wspierać nie tylko religijne inicjatywy. Można też nadal kisić się w swoim niezadowoleniu i pielęgnować swoje żenujące kompleksy