Dobrze że na swojej drodze spotkałem Lwicę i Niedźwiedzicę. Już wyjaśniam o co chodzi… Są to przezwiska klasztorne, s. Hieronimy Jemielewskiej (Lew) i s. Małgorzaty Borkowskiej (Niedźwiedź). Taki zwyczaj. Okazuje się, że niektóre siostry we wspólnocie noszą przydomki, które są bardzo symboliczne. Nie będę tutaj wyjaśniał szczegółów, kto chce niech pomyśli albo poszuka o co chodzi.

Czas na podsumowanie. Dwa pomysły, które doczekały się realizacji. Pierwszy to ciąg dalszy Strefy ciszyWymagał większego zaangażowania samej wspólnoty. Oblicza ciszy to kalejdoskop różnych zdań na temat, dość trudny. Dlaczego? Ponieważ dotyka prywatności i co najważniejsze mówienie o ciszy jest czymś zabawnym. Usiadłem z kamerą przed siostrami i poprosiłem o kilka słów. Tak powstał poniższy materiał wideo. Czy jestem zadowolony? Z całą pewnością. Wyobraźcie sobie, przyjeżdża koleś, i prosi: powiedz coś o ciszy. Faktycznie zabawne. Mówi się, że ludzie świeccy potrzebują ciszy, a więc jest to rzeczywistość, którą można w jakiś sposób wyrazić, albo przynajmniej spróbować. A któż może lepiej o tym opowiedzieć jak nie mniszki benedyktynki.

W trakcie mojego pobytu w Żarnowcu, miałem okazję dłuższej rozmowy z s. Hieronimą Jemielewską. Po powrocie, zabrałem się do spisania wywiadu. Historia maszyny sprzed potopu, starte opuszki palców i setki (jak nie tysiące), przepisanych stron Biblii Tysiąclecia. Co dalej? Współpraca z ojcem Augustynem Jankowskim, ojcem Franciszkiem Małaczyńskim; zachwyt nad chorałem gregoriańskim, praca przy główkach kapusty. I na koniec wisienka na torcie, czyli refleksje nad wiarą, kondycją polskiego kaznodziejstwa i radość z bycia staruszką… Efekt: długa rozmowa o znaczącym tytule Trzeba wierzyć, a nie doznawać…

wywiad_hieronima_blog

Czy będzie coś jeszcze? Oczywiście. Wracając do s. Małgorzaty Borkowskiej, na stronie opactwa benedyktynek możecie skorzystać z serii o ośmiu błogosławieństwach O cichszym zamykaniu drzwi… Jeżeli wszystko dobrze pójdzie pojawią się krótkie komentarze do modlitwy Ojcze nasz, ale to dopiero za jakiś czas.

P.S. W głowie pojawił się pomysł paru pytań wokół pisania ikon. Z kim? Wkrótce więcej szczegółów…

o_ikonach_zapowiedz