Wszelkiego rodzaju napoje energetyczne z dodatkiem guarany to zwyczajne mydlenie oczu. Jest tam tego tyle, co kot napłakał, nie ma co zawracać sobie głowy tego typu eksperymentami. Trzeba sięgnąć po „czystą formę” i korzystać ze zdrowej formy suplementacji. Dopiero po użyciu przekonałem się jak mocnego kopa daje jedna łyżeczka guarany na cały dzień. Wilgotne ręce i eksplozja pomysłów, ograniczona tylko osobami, które nie spożywają…

Guarana to skuteczny lek na lenistwo i ospałość. Odpuść sobie kawę, którą wszyscy się tak zachwycają, gdzie po kilku godzinach człowiek flaczeje, nic mu się nie chce i ogólnie stan skupienia jest gorszy niż na początku (taki jest efekt wypłukiwania magnezu). Podobnie jak guarana, długotrwałe działanie ma yerbamate, którą swego czasu porównywałem do kawy. Muszę przyznać, że moc guarany jest spora i nie polecam tego specyfiku dla osób ze słabym sercem. Zastanawiałem się nad kwestią czy guarana może źle wpływać na stan zdrowia. W tym celu postanowiłem zapytać specjalistkę z portalu ABCzdrowie.pl. Przesłałem zapytanie i za parę dni otrzymałem odpowiedź:

Dzień dobry, w zbyt dużych dawkach niesie ze sobą pewne konsekwencje typu rozwój nadciśnienia tętniczego, bóle głowy, brzucha itp. Jednak stosowana z umiarem jest zdrowym napojem, po który może Pan sięgać codziennie. Pozdrawiam Joanna Wardenga (dietetyk)

guarana_dietetyk

Co do dawek, jak wspomniałem jedna łyżeczka na dzień zupełnie wystarczy. Oprócz właściwości energetycznych, jest to dobry środek dla osób chcących zrzucić „nieco tłuszczu” jako dodatek do diety. Krótko: guarana eliminuje uczucie głodu. Wchłania się powoli… najlepiej wymieszać ją z wodą, i spożyć po śniadaniu. Sama guarana nie smakuje najlepiej, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi, żeby zachwycać się jej wpływem na nasze kubki smakowe. Studenty powinni korzystać w godzinach nocnych i przed egzaminem.

Jak można przeczytać na opakowaniu (100 g). Cała saszetka zawiera: tłuszcz – 2,4 g; węglowodany – 53,4 g; białko – 12,5 g; kofeina – 4 g. Jedna łyżeczka to 2 g, i dzienna dawka guarany nie powinna przekraczać dwóch porcji, chyba że chcesz się znaleźć w szpitalu. Jak dla mnie jedna łyżeczka to strzał na cały dzień, gdzie wszystko nabiera takiej pozytywnej prędkości, twórczego wysiłku i co dla mnie najważniejsze, poczucie, że mi się chce. Po jakie licho korzystać ze sztucznych specyfików, które bazują na ogromnych ilościach cukru, chyba lepiej sięgnąć po naturalne i skuteczne metody. Ale dość gadania, spróbuj…

guarana_sposob_na_lenistwo