Czy warto planować? Wydaje mi się, że tak, choć zawsze trzeba uwzględnić tę właściwość planów, że zazwyczaj o jednym myślimy, a robimy drugie. Często mimo szczerych chęci w łeb bierze wszystko… Mimo to określanie celów daje naszemu życiu pewną podporę i sens.

Podobnie jest i w moim przypadku: lubię określać moje zasadnicze cele, które chciałbym osiągnąć w najbliższej przyszłości (z założeniem, żeby nie wybiegać za daleko).

vivarium

Terrarystyka

Jak to już pisałem we wpisie o budowie vivarium, od dłuższego czasu interesuję się dość specyficzną dziedziną, czyli terrarystyką. Pierwszy etap już mam za sobą, w tym już udało mi się przygotować i wykonać vivarium, a niebawem pojawi się coś nowego, zarówno terrarium, jak i nowi jego mieszkańcy.
 

jak_zyc_wedlug_ojcow_pustyni

Publikacje

Coś zupełnie nowego. Chciałbym w niedługim czasie przygotować książkę pt. „Jak żyć według Ojców Pustyni?”, w której postaram się wybrać dla Czytelników to, co najciekawsze w duchowości pustynnej. W publikacji znajdziecie również moje dwie rozmowy z Szymonem Hiżyckim OSB, które dotyczyć będą dwóch aspektów związanych z tematem, czyli jak rozumieć pustynny lifestyle i jak praktykować modlitwę Jezusową. Całość będzie utrzymana podobnie jak książka „Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha” ojca Leona.

Druga sprawa to wydanie mojej pracy o Bede Griffithsie i jego pojmowaniu ideału chrześcijańskiego sannyasina. Dlaczego? Cel przyświecał mi jeden: udostępnienie dla grupy zainteresowanych i studentów zebranej w tej publikacji bibliografii, która jest niezwykle ograniczona. Sama postać Bede Griffithsa jest niezwykle ciekawa i jednocześnie kontrowersyjna ze względu na prowadzony przez niego dialog chrześcijańsko-hinduski.
 

lektury

Lektury

Z tym tematem nie chciałbym wybiegać za bardzo do przodu. W najbliższym czasie planuję napisać kilka recenzji. Na pierwszy rzut pójdzie książka „Nowy Car” o Putinie. W następnej kolejności będzie większy wpis na temat 3 książek: „Chiński Maharadża” i dwie o słynnej wyprawie Roba Halla na Mount Everest w 1996 r.; jedna będzie to relacja Jona Krakauera „Wszystko za Everest”, a drugie spojrzenie to tom Anatolija Bukriejewa i G. Westona DeWalta pt. „Wspinaczka”. W kolejce czekają dwie książki z Wydawnictwa Czarnego – „Havel” i autobiografia Johnny’ego Casha.
 

jzelek-tytulowa-6

Wyjazdy

Najskromniejszy dział. Jakoś nie jestem urodzonym podróżnikiem. Plany nie są ambitne: pierwsze to tradycyjne uczestnictwo w corocznych „mistrzostwach” w zjeździe na dętkach :) Bliżej lata odwiedziny w Rzymie, a później bardzo chciałbym „zaliczyć” wyspę Bornholm, którą zamierzam objechać rowerem.