Nie ulega wątpliwości, że to, co dobrze wykonane, cieszy oko, a przy okazji jest praktycznym narzędziem, aby ułatwić sobie i „upiększyć” życie. Nie tak dawno otrzymałem e-maila, czy nie zechciałbym zrecenzować książki „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania”. Początkowo nie byłem pewien… ale postanowiłem zaryzykować.

Inspirujące rady

Skąd wahanie przed podjęciem się tego zadania? Z bardzo prostej przyczyny: nie tak dawno miałem okazję pisać o podręczniku do kaligrafii „Piękna Litera”, jak również przeprowadziłem rozmowę z autorkami, Ewą Landowską i Barbarą Bodziony. Zwyczajnie nie chciałem robić konkurencji, i stąd te obiekcje.

Postanowiłem jednak zaryzykować. Po przejrzeniu na stronie Wydawnictwa Arkady samej publikacji, zainteresowała mnie jej tematyka i sam design projektu. Kurier przyniósł paczuszkę, a w niej znalazłem sporych rozmiarów, pięknie wykonany „podręcznik” do twórczego wykorzystania kaligrafii. Przeglądając kolejne strony, moje pierwotne obawy jednak znikły. Nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek konkurencji względem podręcznika „Piękna Litera”, a to z prostego powodu, „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania” to książka, która jest poradnikiem w jaki sposób kreatywny wykorzystać fakt liternictwa i połączeń z tym związanych.

liternictwo_sztuka_pieknego_pisania_recenzja_1

Mam jedną zasadę: jeżeli jakiś projekt jest dobrze wykonany, warto o nim pisać. I tak jest w tym przypadku. W chwili, gdy pierwszy raz oglądałem okładkę na stronie sklepu internetowego, sądziłem, że całość będzie słabo wykonana. Przeliczyłem się, bo to co dotarło do mnie, jest naprawdę dobrze zrobionym produktem.

Z tego typu publikacjami jest o tyle problem, o ile ich estetyka gra kluczową rolę. Przy projektowaniu takich poradników nie może pojawić się efekt „ścisku” i zapychania wszelkich białych plam kolejnymi zdjęciami lub grafikami. Potrzeba tutaj przestrzeni, która „przemawia” i tworzy coś w rodzaju komfortu przeglądania. Wydawać by się mogło, że duży format będzie przeszkadzał. Nic z tych rzeczy: książkę trzyma się dobrze, front i tył wykonany bardzo estetycznie. Krótko: publikacja dobrze siedzi w ręce.

liternictwo_sztuka_pieknego_pisania_recenzja_4

Wnętrze też piękne

To, co na zewnątrz, współgra z tym, co wewnątrz. Dopieszczona każda strona prowadzi czytelnika od rzeczy podstawowych, do konkretnych zastosowań liternictwa w naszym życiu. Co jakiś czas w książce pojawiają się strony do ćwiczeń. Ale uważam, że prawdziwą robotę wykonują tutaj dobrze zrobione fotografie i grafiki. W przypadku poradnika jest to niezwykle ważne, żeby strona graficzna była w większości nad tekstem. Dzięki temu mamy możliwość prześledzenia krok po kroku jak dana technika i pomysł są realizowane.

liternictwo_sztuka_pieknego_pisania_recenzja_2

Czego nauczysz się z książki „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania”? Kaligrafii może nie, ponieważ sam wstęp jest tutaj potraktowany bardzo powierzchownie, i tutaj raczej odeślę Cię do podręcznika „Piękna Litera”. Ale z pewnością zasadnicza część poradnikowa jest warta uwagi:

  • pisanie pędzlem na płótnie
  • napisy na szkle
  • konwersja pisma ręcznego na format cyfrowy
  • zmywalny tatuaż
  • pismo negatywowe
  • pisanie gwaszem i akwarelą
  • pisanie na porcelanie
  • przywieszki do prezentów / kartki z życzeniami.

liternictwo_sztuka_pieknego_pisania_recenzja_3

I wiele innych. Kolejną sprawą, która mnie zaskoczyła, jest bardzo niska cena. Jak na tak duży format, opracowanie graficzne i przygotowanie całości, myślałem o znacznie wyższych kosztach. Łącząc to wszystko, mamy obraz prawie idealnego projektu. I tak w sumie jest. Z pewnością temat inspirujących konceptów na wykorzystanie liternictwa i sztuki kaligrafii to worek bez dnia i wydaje mi się, że ciąg dalszy byłby dobrym pomysłem. Już teraz mogę napisać (być może powtórzę się), że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony samą ideą i realizacją projektu stworzenia takiego poradnika. Chylę czoła przed Wydawnictwem Arkady, ponieważ poprzez swą publikację jasno pokazało, że warto się poświęcić dopieszczaniu wszelkich pomysłów, które potem cieszą oko i dają możliwości „upiększenia” naszego życia w sposób prosty i praktyczny.

liternictwo_sztuka_pieknego_pisania_recenzja_5

A więc tak: moim skromnym zdaniem warto rozpocząć od zapoznania się techniką samej kaligrafii z podręcznika „Piękna Litera” (w tym wypadku od dwóch stylów: uncjała i italika), a następnie zabrać się do poradnika „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania”, aby w praktyczny sposób wykorzystać poznane umiejętności kaligrafii w codziennym życiu.