Sentencje Ojców Pustyni, które możemy przeczytać czy to w Filokalii, czy też w kolejnych tomach Apoftegmatów, to skarbnica wiedzy duchowej dla każdego. Duchowość pustyni nie wyraża się za pomocą ciężkiego, skomplikowanego języka teologicznego. Posługuje się raczej językiem prostym, mocno osadzonym w rzeczywistości zwykłego śmiertelnika. W wielu historiach z życia pustelników nie brak opisu wyczynów, które dziś zdają nam się bardzo obce, dlatego wydaje mi się, że słusznie można postawić pytanie: JAK ŻYĆ według Ojców Pustyni?

Pustynia to pewien styl życia, powiedzielibyśmy dzisiaj: lifestyle, który można odnieść do własnego życia, choćby w minimalnym zakresie: wybierając z niego to, co uzna się za słuszne i możliwe do udźwignięcia. W tym wszystkim fascynujące jest to, że Ojcowie Pustyni, bazując na doświadczeniu własnej słabości i upadków, położyli fundament duchowy, na którym wyrosła duchowość chrześcijańska. Nie można zrozumieć ascezy czy też praktyki modlitwy bez sięgnięcia do tradycji pustynnej. To tam rozgrywała się nieustanna walka, której stajemy się świadkami, gdy wczytujemy się w kolejne apoftegmaty. Dzięki temu zmaganiu możemy dzisiaj „spać spokojnie”, ponieważ mamy do dyspozycji środki, których zastosowanie uczyni tę walkę o wiele łatwiejszą.

Keep Calm and Ora et Labora

Zaczęło się od strony na Facebooku. Pomyślałem sobie, że może warto stworzyć taki fanpage, na którym zgromadzimy wybrane nauki Ojców Pustyni ujęte w formie cytatu i grafiki, w paru słowach podsumowującej dany fragment. Zebraliśmy sporą gromadkę fanów, którzy chętnie korzystali z tego pomysłu.

Po dwóch latach i po wykonaniu blisko tysiąca grafik postanowiłem, że pewien etap jest już za nami i odpowiednim podsumowaniem będzie wydanie publikacji, która zbierze najciekawsze cytaty z nauczania Ojców Pustyni. Co było wyznacznikiem przy wyborze sentencji? Rozwiązanie jest bardzo proste: kierowaliśmy się ilością tzw. kliknięć w „Lubię to” i funkcji udostępnienia zdjęcia. I tak powstał poniższy zbiór

jak_zyc_wedlug_ojcow_pustyni-700x454

Ważne jest wnętrze

Idea książki jest bardzo prosta: publikację otwiera wywiad z ojcem Szymonem Hiżyckim, opatem klasztoru benedyktynów w Tyńcu, który jest specjalistą w dziedzinie Ojców Pustyni. Jego publikacje, konferencje i komentarze są znane wielu odbiorcom dzięki wydanym przez nas książkom i działalności portalu PSPO. Kolejną częścią jest zbiór sentencji poukładanych tematycznie: między poszczególnymi stronami znajdziecie krótkie podsumowania w formie znanej Wam z naszej strony na Facebooku. Zwieńczeniem całości jest wywiad na temat modlitwy Jezusowej, który – jak ufam – stanowi odpowiednie podsumowanie tego, o czym mówili i czego nauczali Ojcowie Pustyni; dotyczy on modlitwy nieustannej.

Przy wyborze postawiłem na prostotę, co ma być odzwierciedleniem samego stylu nauk pozostawionych nam przez Ojców. W zamyśle książka jest wielokrotnego użytku: coś w rodzaju motywatorów, dzięki którym możemy sięgnąć do źródeł i zobaczyć, że w tym duchowym zmaganiu nie byliśmy nigdy osamotnieni.

jak_zyc_wedlug_ojcow_pustyni_1