Dawno nie było wpisów z serii #FoodTime. Dzisiaj przyszedł czas nadrobić zaległości. Postanowiłem zrobić krótką listę 5 krakowskich lokali, w których zjecie naprawdę dobrą pizzę. Miałem okazję już pisać o kilku miejscówkach, m.in. o Włoskiej i Toskanii, teraz wypadałoby zebrać to wszystko i Wam udostępnić.

Smaczna piątka

Nie ma się co wysilać i robić listę z nie wiadomo jaką ilością lokali, gdzie podają pizzę. Wychodzę z założenia, że nie wszystkie miejscówki są warte wspomnienia, tym bardziej polecenia. Zadanie jest tym trudniejsze, że trzeba wybrać te naprawdę dobre, gdzie znajdziecie prawie doskonały produkt. Nie spotkałem jeszcze osoby, która nie lubiłaby pizzy. Na chwilę obecną praktycznie każde osiedle w większych miastach ma swoją lokalną pizzerię, i słusznie…

Od wielu lat pożeram z wielką miłością kolejne kawałki pizzy. Korzystałem z miejsc „wykwintnych”, ale również miałem okazję stołować się w osiedlowych barach. Jadłem włoską, cienką jak papier, pizzę w Wenecji, jak też korzystałem z typowo włoskich specjałów w Polsce.

Czas przejść do sedna: oto pięć restauracji, gdzie zjecie najlepszą pizzę w Krakowie:

paolo_e_luca

Pizzeria Paolo e Luca Gustosa

na pierwszym miejscu umieszczam miejscówkę, która jest najbliższa mojemu sercu. Korzystam regularnie. Dobre, cienkie ciasto. O ile mi dobrze wiadomo, Paolo e Luca Gustosa serwuje największą pizzę w okolicy (średnica: 60 cm). Akurat jak to piszę, wcinam moją ulubioną pikantną Pepperoni :) Dużym plusem tej pizzerii są świetne sosy (pomidorowy z ziołami i czosnkowy), które dodawane są do każdego zamówienia. Porównując z innymi lokalami, trzeba stwierdzić, że Paolo e Luca ma bardzo dobre ceny, nie mówiąc o jakości wykonania.

 

pizzeria_toskania

Pizzeria Toskania

pisałem o niej tutaj. Włoska klasyka. Co mnie urzekło? Paradoksalnie nieco inny produkt, jaki serwują, mianowicie panini różnego rodzaju, które robią perfekcyjnie.

 

wloska-sukiennicza8-2

Restauracja Włoska

troszkę inny kaliber niż powyższe. Elegancja i prostota lokalu budzi wielki szacunek. Estetyka posiłków plasuje restaurację na bardzo wysokim poziomie. O Włoskiej napisałem osobny tekst, dlatego po szczegóły odsyłam tutaj.

 

pizzeria_garden

Pizzeria Garden

gdy widzisz w Krakowie ludzi nad Wisłą, którzy wcinają pizzę, to wiedz, że najprawdopodobniej pochodzi z fajnego, choć trochę małego, lokalu Garden. Zawsze byłem pod dużym wrażeniem kolejek, które wysypywały się z restauracji, a wszystko po to, żeby spróbować ich specjałów.

 

pizzeria_mamma_mia

Mamma Mia Trattoria

bardzo klimatyczna restauracja, podobnie jak Włoska utrzymana na wysokim poziomie. Przed odwiedzeniem tego lokalu radzę wcześniej zadzwonić i zrobić rezerwację.

Zdaję sobie sprawę z tego, że z pewnością znajdą się takie miejscówki, które też powinny tutaj trafić. Niestety ciężko obskoczyć wszystkie pizzerie w Krakowie, bo są ich setki. Mam świadomość, że lista jest czysto subiektywna; dziwne gdybym określał ją jako tą jedyną i najlepszą. Jest to 5 typów, moim zdaniem, które zasługują na miano tych najlepszych, z których korzystam na stałe, bez jakiegokolwiek ubliżania innym restauracjom.

paolo_e_luca_2