Wielokrotnie wspominałem o tym, że lubię spontaniczne akcje, gdzie pomysł i realizacja odbywają się w tym samym dniu, czego efektem jest „produkt”, który z głowy przelewany jest na różne formy wyrazu. Bez jakichkolwiek szczegółowych analiz, koncept budowany jest na bieżąco, taki proces, z pozoru ryzykowny, daje według mnie najlepsze rezultaty.

Takiej akcji doświadczyłem nie tak dawno. Otrzymałem wiadomość od Pana Piotra Chronowskiego z przesłanym materiałem. Z ciekawości zaglądnąłem na fanpage piotrchronowski.pl. Elegancko wykonane logo, jeszcze lepsze materiały z różnych części Polski. Postanowiłem napisać i zaproponować coś więcej… Wlećmy dronem nieco głębiej. W tym samym dniu otrzymałem odpowiedź i za parę godzin spotkanie, krótka wymiana spostrzeżeń, pomysłów. Czas ucieka, a chwila wymaga tego, żeby uchwycić to, co najlepsze. Pogoda dopisała, zachód piękny, a poranek następnego dnia jeszcze lepszy.

Opactwo tynieckie okiem świeckiego

Zazwyczaj materiały z Tyńca wiążą się z obrazem mnicha stojącego na cyplu, oglądającego zachód słońca czy też skupiony zakonnik przechadza się po krużganku. Ale przecież Opactwo tynieckie to też ludzie świeccy, których od lat przyciąga tutaj gościnność benedyktyńska, a więc dlaczego nie pokazać prawie 1000-letniego klasztoru z tej perspektywy.

Czego szuka człowiek? Ciszy i spokoju… Oazy milczenia… stąd pomysł tytułu „Cisza jest pełnią słowa” (zaczerpniętego z książki „Rana miłości”), który oddaje wszystko, co potrzebne. Chorał gregoriański jako podkład muzyczny (utwór pochodzi z płyty „Gemma caelestis”), spokojny wachlarz obrazów i krótkie podsumowania z Reguły św. Benedykta, to 3 fundamenty, na których osadzony jest cały projekt. W skrócie: liturgia, opactwo i św. Benedykt, czyli to, co stanowi o wspólnocie monastycznej.

Jestem bardzo wdzięczny Panu Piotrowi przede wszystkim za otwartość, za profesjonalizm i montaż całości. Ukazanie piękna ciszy to nie taka prosta sprawa; wybrać to, co słuszne spośród całej masy materiału i sam proces odrzucania pewnych fragmentów to sztuka, którą cały czas podziwiam.

Zobacz więcej realizacji Pana Piotra:

piotr_chronowski