Zleciało… 3 lata odkąd jestem yerboholikiem. Setki litrów wypitej yerby spowodowało, że wzięło mnie na wspominki. Od zawsze byłem związany ze sklepem DobreZiele.pl, tam znalazłem wszystko czego potrzebowałem, miła obsługa, duży asortyment i otwartość. Zdarzyła się również rozmowa z Pawłem, właścicielem sklepu. W trakcie, gdy wchodziłem coraz bardziej w świat yerbamate, już nie tylko zioło odgrywało ważną rolę, ale sam sprzęt, a głównie matero. W taki sposób trafiłem na Kalabasa, dzięki której mogłem otrzymać własną, ręcznie robioną tykwę z moim logo. Podobnie jak to było w przypadku Pawła z DobreZiele.pl, i tutaj zadałem kilka pytań o sam proces powstawania ręcznie robionych matero. I tak z biegiem czasu kolekcja zaczęła się powiększać.

Po 3 latach picia yerby wzięło mnie, aby zebrać różne smaki i przedstawić na blogu, w różnych kategoriach, od tych najsłabszych do najmocniejszych. Spotkałem się z dystansem wielu osób, które po jednym łyku yerby potrafią ocenić sam napar: to nie jest dla mnie… ohyda. Dokonując takiego uproszczenia pozbawiają się uroku całej „ceremonii” parzenia, bogactwa smaków i właściwości zdrowotnych. Dlatego jeżeli jesteś osobą, która raczej skłania się do takiej negatywnej postawy, proponuję zrób sobie test i pij yerbę przez dwa tygodnie próbując za każdym razem innych smaków, jak również testując moc konkretnych odmian. Dopiero wtedy oceń… 

Poniżej przedstawiam kilka „kategorii”, w których znajdziecie po jednym przykładzie yerby, która mi najbardziej odpowiada i najczęściej piję:

Torpeda

b_shop_49

Próbowałem wielu z etykietką „mocna”. La Mejor nie ma sobie równych, pobudzenie odczuwam przez cały dzień, co wiele razy przedłużyło się również na noc. Mocne działanie i gorzki smak.

 

Orzeźwienie

b_shop_354

Większość, które miałem okazję pić odznaczały się raczej krótkim działaniem orzeźwiającym zawartych ziół. Fresca oprócz mocnego działania, zapewnia nam długotrwałą radość z orzeźwiającego smaku mięty.

 

Ziołowe

b_shop_119

Katuava i burrito tworzą bardzo ciekawy „spektakl” smakowy. Ciężko mi określić do czego porównałbym Kurupi. Musisz sam spróbować…

 

Owoce

b_shop_107

Od czasu do czasu, żeby troszkę zwolnić tempa sięgam po Taragui. Najbardziej odpowiada mi wersja gruszkowa.

 

Odchudzanie

b_shop_1113

Dobry suplement w celu poprawy trawienia. W składzie Union Bio znajdziecie prebiotyk inulinę, która poprawi twoją florę bakteryjną jelit.

Tak wygląda „zelkowe” zestawienie yerbamate, po które najchętniej sięgam. Poniżej jeszcze zdjęcie mojej kolekcji matero i w sumie tyle… Mam jeszcze w przygotowaniu krótki tekst na temat guarany, ale to za jakiś czas. Na zdrowie!

trzy_lata_picia_yerby_1